O seriálu - Stargate SG-1

Epizody / Filmy / Postavy

Seriál Stargate SG-1 (Hvězdná brána), dnes již bývalý a legendární, volně navazuje na stejnojmenný film Stargate, ve kterém jsme se seznámili s Hvězdnou bránou, nalezenou v Egyptě v roce 1928 profesorem Langfordem. Její účel však rozluštil až Dr. Daniel Jackson o 70 let později. Dr. Jackson zjistil, že symboly vlastně určují polohu planety. Na jednu planetu připadá šest symbolů a sedmý symbol jako výchozí bod, tedy Země. Dr. Jacksonovi se podařilo otevřít bránu na Abydos, kde našli své první nepřátele: Goa'uldy. Více o tomto filmu najdete na tomto odkazu Film Stargate (1994).

SG-1

Dr. Daniel Jackson také zjistil, že v naší galaxii není jen Země a Abydos. V naší galaxii existuje totiž tisíce planet, na kterých je Hvězdná brána a nové technologie. Dr. Jackson se na Abydosu rozhodl zůstat, protože se zde oženil se Shaa'ri. Vláda USA rozhodla, že by bylo dobré vést projekt na poznávání mimozemských civilizací pro obranu naší planety před Goa'uldy. Tím začíná seriál StarGate SG-1. Tímto začíná příběh jednoho z největších sci-fi seriálů světa...

Je zformováno několik týmů nesoucích označení SG, jejichž úkolem je prozkoumávat planety, navazovat diplomatické vztahy a získávat spojence a technologii na obranu Země před nepřáteli, Goa'uldy. Je to parazitická rasa, která před tisíci lety odvedla lidi ze Země na jiné planety, aby je zotročila, a nyní chce znovu získat nad Zemí moc.  Projekt má i svůj vlajkový tým SG-1 (proto v názvu seriálu označení SG-1), ve kterém byli ze začátku pouze 3 lidé. Jako velitel týmu byl zvolen Plk. Jack O'Neill, velitel první mise Hvězdné brány. Jako druhý člen byl zvolen archeolog Dr. Daniel Jackson, člověk, který jako první zjistil účel Hvězdné brány. Třetí člen týmu musel být voják a astrofyzik. Nakonec byla vybrána Kpt. Samantha Carterová.

Později se k týmu přidal i bývalý první muž Apophise, nový vůdce Goa'uldů po Ra'ovi, Teal'c. On a jeho učitel Bra'tac snili o tom, že se jim povede vzpoura proti Goa'uldům. Právě díky týmu SG-1 se nakonec Jaffové, otroci Goa'uldů, kteří mohou žít pouze se symbionty, stali svobodným národem. Už pouze několik Jaffů zůstalo věrných Goa'uldům, jako svým bohům. Nakonec byli Goa'uldi a poslední věřící Jaffové zlikvidováni. Nyní přichází 8.série, mezitím byl Jack O'Neill povýšen do hodnosti Brigádního Generála a nahradil Georgea Hammonda ve funkci Velitele SGC. Hammond byl povýšen na Majora Generála a byla mu svěřena funkce v Pentagonu jako Velitel obrany Země. Carterová se stala majorem a Jacob/Selmak zemřel(a). Zemřelo spoustu členů SGC, včetně doktorky Fraiserové.

Začátek 9. série vypadá dosti prázdně, SG-1 byla totiž rozpuštěna. Generál O'Neill určí jako velitele Podplukovníka Camerona Mitchella, který si má vybrat z několika lidí, ale nakonec se rozhodne dát dohromady starý tým SG-1 a to se mu podaří. Generál O'Neill přenechá velení svému starému příteli Hanku Landrymu, protože se mu stýská po misích. Tým SG-1 v čele s Mitchellem se vydává zpět do akce proti novým nepřátelům, proti mocným Oriům. Navíc do týmu přichází další mimozemšťanka, Vala.

Konec 10.série zůstává otevřený, sice je to konec seriálu, ale konec Oriů nastane až v novém filmu ze světa Stargate. Film dostal název Stargate: The Ark of Truth (Hvězdná brána: Archa pravdy).

Tímto však příběhy Hvězdné brány nekončí. Vyšel další film, který se týká popravy posledního vládce soustavy, Goa'ulda Ba'ala. Ba'al změní časovou osu a tým SG-1 složený pouze z Plk. Mitchella, Podplukovníka Carterové a doktora Jacksona putují na vlastní pěst časem, aby obnovili časovou osu. Film dostal název Stargate: Continuum (Hvězdná brána: Kontinuum), u nás se však prodává pod názvem Hvězdná brána: Návrat.

A to stále není všechno, měl se připravovat další film, který měl být zaměřen na Jacka O'Neilla, snad nejoblíbenější postavu ze seriálu Stargate SG-1. Film nesl předběžný název Stargate: Revolution (Hvězdná brána: Revoluce), ale nakonec byl zrušen.

Během 7. řady, vznikl spin-off (odnož) s názvem Stargate: Atlantis. Už podle názvu je jasné, že tu jde o ztracené bájné město Atlantidu. Odehrává se to v jiné galaxii, v galaxii Pegasus. Samotná brána zde vypadá jinak, má modré chevrony (zámky) a jiné symboly. To znamená také nový tým, nové technologie, nové nepřátelé a nové příběhy.

Stargate: Infinity je animovaný spin-off Hvězdné brány, natočila se 1 řada, ale kvůli nízké sledovanosti byl seriál zrušen.

Existuje i psaný spin-off nesoucí název Stargate: Horizon (Horizont), je v textové podobě a vydává se zcela zadarmo. Nejlepší je přečíst si ho v originále anglicky, ale pro ty co neumí angličtinu tak zdatně, jsou i překlady do ČJ. SG: Horizont

Herecké obsazení:

 • Plukovník / Generál Jack O'Neill (Richard Dean Anderson)
 • Kapitán / Major / Podplukovník / Plukovník Samantha Carterová (Amanda Tapping)
 • Dr. Daniel Jackson (Michael Shanks)
 • Jaffa Teal'c (Christopher Judge)
 • Generál George Hammond (Don S. Davis)
 • Dr. Janet Fraiserová (Teryl Rothery)
 • Jonas Quinn (Corin Nemec)
 • Podplukovník Cameron Mitchell (Ben Browder)
 • Vala Mal Doran (Claudia Black)
 • Generál Hank Landry (Beau Bridges)
 • Dr. Carolyne Lamová (Lexa Doing)